Magazín

Zortrax M200: Spolehlivý a přesný dříč (pokračování recenze)

Redakce Redakce
— vydáno 21. července 2015

Na začátku stála v roce 2013 úspěšná kampaň na komunitním Kickstarteru, která přilákala drobné investory i pozornost odborné veřejnosti. Na konci je tiskárna s velmi kvalitním a spolehlivým tiskem, která si získala renomé po celém

Na začátku stála v roce 2013 úspěšná kampaň na komunitním Kickstarteru, která přilákala drobné investory i pozornost odborné veřejnosti. Na konci je tiskárna s velmi kvalitním a spolehlivým tiskem, která si získala renomé po celém světě a dodnes přináší polskému výrobci velmi zajímavé výdělky. Jak si poradila s nástrahami našich testovacích modelů? Na závěr budeme hodně chválit, ale cestou se nevyhneme ani pihám na kráse.

Kapitoly:

  1. Konstrukce a parametry tiskárny, podložka a práce se špachtlí
  2. Připojení, umístění, příprava a tisk modelů, kvalita tisku, hodnocení

Síť si nechte pro pavouky

Současným trendem stolního tisku je bezpochyby možnost připojit tiskárnu k síti, ideálně i bezdrátově. Ať už přes síťové rozhraní zabudované přímo v tiskárně, nebo třeba pomocí malého externího zařízení s platformou OctoPrint, které si i středně poučený kutil snadno postaví z minipočítače RaspberryPi s malou kamerkou (vše cca do dvou tisíc korun) a zapojí do USB portu. Snadno tak do tiskárny přenesete nachystaný model, na dálku zkontrolujete postup tisku – a máte-li kamerku, vidíte, co se pod tryskou právě odehrává. Na tohle všechno u M200 zapomeňte a nachystejte si čtečku SD karet. Tisknete-li v jiné místnosti, než máte počítač – což bychom vám už s ohledem na odér taveného plastu doporučovali – trochu se naběháte. Nebo zkrátka koupíte více (dnes velmi dostupných) paměťových karet a budete hrát datový mariáš.

V prostředí aplikace Z-Suite, která je modelu M200 připravena na míru, rozhodně nezabloudíte; základní znalost principů 3D tisku a angličtina se však budou hodit
V prostředí aplikace Z-Suite, která je tiskárně Zortrax M200 připravena na míru, rozhodně nezabloudíte; základní znalost principů 3D tisku a angličtina se však budou hodit

Příprava modelů a bezstarostný tisk

Modely k tisku ve formátech STL, OBJ, DXF vám pomůže nachystat přímočará aplikace Z-Suite. Potěší všechny běžné uživatele, kterým nabídne příjemné, nekomplikované prostředí a snadno dosažitelné základní funkce. Ani jednou jsme se zde nesetkali s problémem, vygenerovaný kód pro tiskárnu byl spolehlivý na první dobrou. Pokročilé uživatele, kteří si rádi hrají s expertními nastaveními, nebo alespoň s teplotami, nepotěšíme. I zde je vše podřízeno spolehlivosti, dny a týdny testování už si za vás užili konstruktéři. Vyberte si použitý materiál, zvolte kvalitu tisku, rozmístěte modely – a o ostatní se starat nemusíte.

Největším potěšením je sledovat Zortrax M200, když se konečně zakousne do tisku. Relativně tichý a přesný mechanický chod ruší jen ventilátor, který si musí rychle poradit s vysokou teplotou extrudovaného plastu. Tiskárna neprodukuje příliš vibrací, takže se nemusíte bát, že vám z pracovního stolu odpochoduje vše ostatní.

Věrný sluha, ale obtížný společník?

Díky vstřícnosti půjčitele jsme měli možnost vyzkoušet tisk s originálním Z-ABS přímo od Zortraxu ve více barvách. Používaná teplota je u ABS při tisku vyšší, než u jiných tiskáren, čemuž také odpovídá použití výhradně originálních strun výrobce. I zde je to něco za něco: připlatíte si za originál, na který se ale můžete spolehnout. Jste nicméně odkázaní pouze na výběr materiálů a barev od výrobce. Že máte rádi PLA, které nabídne trochu jiné fyzikální vlastnosti, nižší teploty při zpracování a při tisku tolik nesmrdí? Máte smůlu. Až ale uvidíte kvalitní výtisky z originálního ABS (či dalších aktuálně podporovaných materiálů), možná si na PLA ani nevzpomenete.

Tip: Pokud uvažujete o nákupu otevřené tiskárny bez filtrů velmi jemných částic a zápachu, je dobré připomenout, že budete potřebovat velmi dobře větranou místnost. U plastů tavených při vysoké teplotě, kam patří i ABS, to platí dvojnásob. Rozhodně nepočítejte s tím, že s pracující tiskárnou dlouhodobě vydržíte pospolu v malé kanceláři. Nemá cenu riskovat nervy ani zdraví, věnujte jí vlastní prostor.

Tisk, který umí nadchnout

Ze všeho nejdůležitějším parametrem při výběru 3D tiskárny je výsledná kvalita tisku. A zde můžeme Zortrax M200 V4 pochválit před nastoupenou jednotkou. Vytištěné modely s vrstvou 0,09 milimetru jsou totiž velmi detailní a povrchy (s ohledem na použitou technologii) hladké a jednolité. Podle velikosti a zaměření modelů si můžete zvolit ze standardních vrstev tloušťky 0,09; 0,14; 0,19; 0,29 či 0,39 milimetru. Vrstva ovlivňuje spotřebu materiálu – a zejména celkový čas tisku.

Rozdíl mezi vrstvou 0,19 mm (vlevo) a 0,09 mm (vpravo) je patrný na pohled i dotek
Rozdíl mezi vrstvou 0,19 mm (vlevo) a 0,09 mm (vpravo) je patrný na pohled i dotek; máte-li dostatek času a materiálu, můžeme nejvyšší kvalitu na menší modely jen a pouze doporučit (model: Maker Fair Robot od Make)

Tiskárna nemá problém s rozměrovou věrností výtisků ani s vyteklými nebo jinak deformovanými přesahy, což je velká bolístka řady stolních konkurentů. I povrch vynášený bez podpor pod úhlem 70 stupňů má pravidelný tvar bez zásadních vad. Při úhlu 60 stupňů pak u spodního povrchu prakticky nenajdete rozdíl oproti svislé ploše. Mnohé konkurenční tiskárny přitom potřebují podpory u menších úhlů. Ani Zortrax ale není bezchybný. Rezervy jsme našli u delších vodorovných přemostění, souběžného tisku více tenkých, zužujících se objektů či u drobných deformací povrchu od rezonancí u dutého, velmi vysokého modelu. Testovali jsme nicméně na modelech, které jsou přímo určeny k možnému selhání tisku a na samé výborné si s nimi neporadí žádná běžná FDM/FFF tiskárna.

Ukázka testovacích modelů (modely: 2015 3D Printer Shoot Out Test Models od Make, )
Ukázka testovacích modelů (modely: 2015 3D Printer Shoot Out Test ModelsMaker Fair Robot od Make, Maker Faire Robot Action Figurela FabShop Mobile a The Eiffel Tower od LeFabShop)

Kromě celkového dojmu nadchla také přesnost při dodržení dutin a odstupů. I složitý model robůtka s mnoha klouby, tištěný v jediném kroku (tedy bez následného sestavování samostatných dílů), je plně funkční. A když už jsme měli k dispozici Z-ABS v barvě slonové kosti, nedalo nám to nevytisknout (alespoň velmi zmenšenou) lidskou lebku. I zde byla kvalita výtisku velmi potěšující, včetně titěrných detailů, jako jsou mezery mezi kořeny zubů na lidské čelisti. Naši pochvalu za kvalitu tisku nakonec může podtrhnout i tradiční umístění Zortraxu mezi nejlepšími v nezávislém žebříčku kvality tisku široké komunity portálu 3Dhubs.

Zmenšený model lidské lebky překvapil věrností i detaily (model: Human Skull od Curriculum)
Zmenšený model lidské lebky (složený ze tří dílů) překvapil věrností i detaily (model: Human Skull od Curriculum)

Hodnocení redakce

Jistota, s jakou si tato stolní 3D tiskárna poradila s drtivou většinou předložených testovacích modelů, mile překvapila. Tu a tam sice Zortraxu M200 něco schází, třeba pohodlné připojení k síti s kontrolou tisku na dálku, ale to hlavní – kvalitní a spolehlivý tisk – ji rozhodně zdobí. Patří mezi současnou špičku ve své kategorii a nebojíme se ji doporučit ani do produkčního prostředí.

+ Vysoká spolehlivost i přesnost tisku

+ Kultivovaný a tichý chod

+ Přímočarý software pro přípravu tisku

+ Dostatek prostoru pro tisk větších modelů

+ Spolehlivé přichycení modelů k podložce

Nepřipojíte ji k síti

U odebírání modelů špachtličkou se občas zapotíte

Není vhodná do kancelářské místnosti, kde současně pracujete

Vyžaduje pouze originální materiál, nenabízí PLA

Další článek: Když se výrobce extruderů pustí do vývoje 3D tiskárny • BigBox 3D provází velký zájem (nejen) na Kickstarteru