Magazín

Snadný tisk keramických předmětů v domácnosti se brzy stane realitou

Redakce Redakce
— vydáno 10. prosince 2013

Největší výrobce 3D tiskáren na světě 3D Systems koupil americký ještě-skoro-start-up Figulo, aby využil jeho know-how a technologie pro další rozvoj svojí produktové řady Cubify orientované na domácí kutily a domácnosti. Figulo

Největší výrobce 3D tiskáren na světě 3D Systems koupil americký ještě-skoro-start-up Figulo, aby využil jeho know-how a technologie pro další rozvoj svojí produktové řady Cubify orientované na domácí kutily a domácnosti.

Figulo založil v roce 2011 Andrew Jeffrey, v Bostonu naturalizovaný Australan, který se 3D tisku věnuje už dvě desetiletí. Pro tyto technologie ho mimochodem nadchla jedna z prvních přednášek na toto téma od Terryho Wohlerse v roce 1992 na MIT.

Firma doposud působila jako dodavatel glazovaných keramických výrobků vytvářených 3D tiskem na zakázku, například kuchyňského nádobí, kreativních obkladů nebo uměleckých předmětů. Pro jejich výrobu používá 3D tiskárny značky Z Corporation, která patří 3D Systems, čili Figulo byl dosud jejím zákazníkem.

Keramické předměty a nádobí vyrobené 3D tiskem. Zdroj: Figulo
Keramické předměty a nádobí vyrobené 3D tiskem. Zdroj: Figulo

Stroje pracují s technologií zvanou ColorJet Printing (CJP), při kterých je po tenkých vrstvičkách nanášen postupně velmi jemný prášek keramické směsi z oxidu hlinitého (alumina) a oxidu křemičitého (silica). Takto mohou vzniknout výrobky do velikosti 340 × 240 × 200 mm. Cena takové výroby na zakázku činila asi 35 dolarů za objekt o velikosti hrníčku na espresso.

3D Systems hodlá využít bohatých znalostí Figulo s výrobou keramických předmětů pro rychlou komercializaci tohoto postupu. Služby pro 3D tisk keramiky budou zahrnuty do cloudové služby pro tisk na zakázku Quickparts a jeho obdoby pro spotřebitele Cubify.

Další článek: Přejeme vám klidné Vánoce a dobrou náladu do roku 2014