Magazín

Robotický 3D tisk do gelu umožní průběžné korekce i funkci „zpět“

Jan Homola Jan Homola
— vydáno 31. července 2013

Doktorand Brian Harms a jeho tým NSTRMNT na Southern California Institute of Architecture vyvíjí velmi netradiční metodu 3D tisku, kterou nazvali suspended deposition. Termín „suspended deposition“ je možné velmi volně přeložit

Doktorand Brian Harms a jeho tým NSTRMNT na Southern California Institute of Architecture vyvíjí velmi netradiční metodu 3D tisku, kterou nazvali suspended deposition.

Termín „suspended deposition“ je možné velmi volně přeložit jako „nanášení s podporou“. Tím je v tomto případě myšleno injektování tekuté pryskyřice, z níž bude tvořen výsledný výrobek, do gelu, jenž slouží jako podpora.

Stroj, který lze s přimhouřením oka označit za 3D tiskárnu, sestává ze šestiosé robotické ruky od Stäubli s materiálovou tryskou, ovládané s pomocí opensourcové platformy Arduino, a z vany s podpůrným gelem.

Zařízení pro 3D tisk metodou suspended deposition. Zdroj: Nstrmnt.com
Zařízení pro 3D tisk metodou suspended deposition. Zdroj: Nstrmnt.com

Robot řízený počítačem nejprve injektuje do podpůrného gelu materiál v patřičných tvarech, který je poté vytvrzen působením UV záření. Dokud není produkt takto zpevněn, je možné na něm provádět úpravy, a to jak na straně digitálního modelu, tak toho již vytvořeného fyzického.

Z hlediska kvality výstupu je tato netradiční technologie na úplném začátku. Její další vývoj však bude zajímavé sledovat stejně jako u obdobně obskurní metody 3D tisku Mataerial 3D představené letos na jaře, při níž je tiskové médium nanášeno přímo „do vzduchu“.

3D výtisk v gelovém lůžku, které lze opakovaně recyklovat. Zdroj: Nstrmnt.com
3D výtisk v gelovém lůžku, které lze opakovaně recyklovat. Zdroj: Nstrmnt.com

Další informace a video najdete na webu Nstrmnt.com.

Další článek: Unikátní 3D tisk do gelu s funkcí „Zpět“