Magazín

Průša jako prodejce Craftbotu, Zortraxu nebo Raise3D? Český výrobce 3D tiskáren expanduje na americký trh

printed-solid-web

Jan Homola Jan Homola
— vydáno 18. května 2022

Firmy Prusa Research jsou opět plná média. Bodejť by ne, když v krátké době oznámila už několikátou akvizici – tentokrát se rozrostla o amerického prodejce 3D tiskáren a jejich součástek. Až doposud se

Firmy Prusa Research jsou opět plná média. Bodejť by ne, když v krátké době oznámila už několikátou akvizici – tentokrát se rozrostla o amerického prodejce 3D tiskáren a jejich součástek.

Až doposud se Josef Průša v rozhovorech vyjadřoval v tom duchu, že se jeho společnost obejde bez distributorů. Jakékoliv mezičlánky mezi výrobou a zákazníkem vnímal jako nadbytečné. Firma Prusa Research, kterou spoluvlastní s kolegou Ondřejem a bratrem Michalem Průšovými, však setrvale roste a její globální přesah si nyní posílení v oblasti distribuce vesměs vynutil.

Podle čerstvého vydání magazínu Forbes vlastní tři Průšovi v pořadí 39. největší tuzemskou rodinnou firmu. Její hospodaření za poslední rok uvádí obrat 2,1 miliardy a zisk přes 453 milionů českých korun. Repro: Forbes

Pro posílení expanze na důležitý trh v USA se firma rozhodla koupit tamního prodejce 3D tiskáren Printed Solid. Vznikla tak zajímavá situace, kdy Prusa Research stojí v pozadí firmy, která na americkém trhu nabízí vedle jejích produktů také 3D tiskárny několika konkurenčních značek. Na tom by se ani do budoucna nemělo nic měnit, alespoň prozatím.

„V USA máme velkou uživatelskou základnu – a protože jsme s americkými makery a tiskaři v každodenním kontaktu alespoň online, dobře víme, jaká jsou nejčastěji diskutovaná témata. Jedním z těch nejčastějších je právě dostupnost našich produktů a služeb – posílat poměrně velké a těžké balíky z malé zemičky ve středu Evropy do USA je přece jen „trošku“ výzva. Na menších zásilkách se zase výrazněji projeví náklady na dopravu. Přestože se nám podařilo vyjednat dobré podmínky (doba odeslání do USA je 2-3 dny při zachování relativně nízkých cen), lokální subjekt bude mít oproti tomuto systému vždycky nezpochybnitelné výhody. Proto jsme se rozhodli, že spojíme síly s již existující firmou, která už je na trhu několik let, má skvělou reputaci mezi tiskaři i pořádné know-how v oblasti 3D tisku,“ uvádí Josef Průša na firemním blogu.

David Randolph, majitel Printed Solid, se s Josefem Průšou zná již řadu let a spojuje je přátelství. Nyní se na veřejnosti poprvé potkávají jako kolegové na americké výstavě RAPID+TCT 2022, která právě probíhá v Detroitu. Přítomni jsou také Michal Boháč a Vojtěch Tambor z TriLabu, v jejichž podniku získala Prusa Research většinový podíl v loňském roce a nyní tuto českou značku stolních profesionálních 3D tiskáren pomáhá prosadit v zahraničí.

Josef Průša a David Randolph v pražské tiskové farmě Prusa Research. Foto: Prusa Research

Akvizice Printed Solid – nyní v podstatě tamní pobočka Prusa Research – přinese nejen snazší distribuci českých 3D tiskáren americkým zákazníkům. Posílí také ve vztahu k vládním institucím a školám, pro něž je v USA Printed Solid exkluzivním reselerem značky Original Prusa.

Další článek: Komentář: 3D tiskárny BCN3D bude nyní nabízet vedle ABC3D také 3Dwiser