Magazín

Firma Lumentum kupuje za 5,7 miliardy dolarů výrobce 3D tiskárny Creator

creator

Jan Homola Jan Homola
— vydáno 26. ledna 2021

Začíná to vypadat, jako by snad každý týden nového roku 2021 přinesl akvizici některého z výrobců 3D tiskáren. Tentokrát je předmětem velké transakce společnost Coherent. Na rozdíl od nedávno oznámených akvizic,

Začíná to vypadat, jako by snad každý týden nového roku 2021 přinesl akvizici některého z výrobců 3D tiskáren. Tentokrát je předmětem velké transakce společnost Coherent.

Na rozdíl od nedávno oznámených akvizic, ve kterých figurovaly přední světové značky aditivní výroby jako Stratasys, Desktop Metal nebo 3D Hubs, je v případě firmy Coherent 3D tisk jen minoritní součástí jejího byznysu, který je zaměřen především na výrobu tzv. fotoniky, zahrnující nejrůznější lasery, senzory a optiku používané v mnoha oborech.

Do 3D tisku se Coherent hlouběji zanořil v roce 2018, kdy koupil německou firmu OR Lasertechnologie, jež předtím vyvinula cenově dostupnou 3D tiskárnu Creator pro výrobu dílů z kovových prášků. Dnes je pod touto značkou k dispozici navíc také hybridní zařízení, kombinující 3D tisk s dodatečným konvenčním obráběním.

Prostřednictvím aktuální akvizice se tak pravděpodobně i 3D tiskárny značky Creator stávají součástí společnosti Lumentum, působící ve stejném odvětví jako pohlcený Coherent. Proč pravděpodobně? Je tu totiž jedna zajímavost – všechny produktové stránky 3D tiskáren Creator byly z webu Coherent.com nedávno odstraněny. Je tedy otázkou, zda s vlastními stroji pro aditivní výrobu Coherent nadále vůbec počítá.

Zdroj obrázku: Or-laser.com

Další článek: Formlabs konečně uvedla na trh dlouho očekávanou „levnou“ SLS tiskárnu Fuse 1