Magazín

Blíží se Mikuláš a Vánoce… už máte svoji 3D tiskárnu na čokoládové postavičky?

Redakce Redakce
— vydáno 14. října 2014

Kolegové novináři, kterým mám tu čest být protějškem při rozhovorech do novin a časopisů, se mě prakticky vždy ptají na dvě věci – jaká mám očekávání od rozvoje „domácího“ 3D tisku a co

Kolegové novináři, kterým mám tu čest být protějškem při rozhovorech do novin a časopisů, se mě prakticky vždy ptají na dvě věci – jaká mám očekávání od rozvoje „domácího“ 3D tisku a co si myslím o 3D tisku jídla. A ono to spolu hodně souvisí…

Otázku na to, co si myslím o potenciálu domácího využití 3D tiskáren, zodpovídám pro mnohé možná a příliš skepticky. Nemyslím si totiž, že by osobní 3D tiskárny našly v nejbližším desetiletí v domácnostech významnější využití. Na druhou stranu – a zaznělo to v mojí citaci nedávno např. v Pátku Lidových novin, myslím si, že pokud se 3D tisk v domácnostech prosadí, stane se tak nejdřív v kuchyních.

3D tiskárny na vytváření kreativních pokrmů jsou již dnes cenově dostupné a jako hračky, doplňující kuchyňské roboty, mohou při současné popularitě domácího kulinářství brzy získávat prostor také u českých domácích kuchařek a kuchařů.

Personalizace se už netýká jen spotřebních výrobků, ale také jídla. Zdroj: Piq Chocolates
Personalizace se už netýká jen spotřebních výrobků, ale také jídla. Zdroj: Piq Chocolates

Ve 3D tisku jídla se skrývá nemalý komerční potenciál též v profesionální sféře. Příkladem můžou být 3D tiskárny na čokoládu, kterých je dnes na světovém trhu již celá řada a najdeme zde stroje určené jak pro nadšené kuchtíky, tak pro „průmyslové“ výrobce cukrovinek.

Kouzlo 3D tisku čokolády se skrývá v možnostech personalizace čokoládových výrobků, ať už jsou to celé postavičky a prostorové objekty, anebo obyčejné tabulky s nejrůznějšími texty „na míru“ zákazníkovi – skvělým příkladem je například aktivita texaské firmy Piq Chocolates, která takové lahůdky vyrábí pro firemní zákazníky nebo také na svatby apod.

c
Choc Creator V2 je tiskárna na čokoládu pro ty, kdo to s takovým záměrem myslí doopravdy vážně. Pořídit si ji můžete v přepočtu zhruba za sto tisíc korun. Zdroj: Choc Edge

Na našem webu jsme vás již informovali o tom, že samotná firma 3D Systems (největší světový výrobce 3D tiskáren z hlediska obratu) navázala seriózní spolupráci s velkým výrobcem čokolád Hersheys a jejím produktem bude pravděpodobně zařízení pro profesionální kuchyně a cukráře.

Vedle toho je zde množství osobních 3D tiskáren na čokoládu, od velmi levného přístroje ChocoByte (měl by stát méně než sto dolarů), po luxusní Choc Creator V2, nabízený za takřka čtyři tisíce dolarů, jehož výrobce Choc Edge vidí budoucnost ve spojení s prestižními značkami jako je Google nebo Nokia.

Další článek: 3D tiskárnu Ember uvede Autodesk do prodeje na přelomu roku