Magazín

Nadšenec sestrojil „3D tiskárnu“ kovů za dva dolary

1-3D-tisk-print-kov

Redakce Redakce
— vydáno 24. března 2015

Argentinský inženýr Gastón Accardi pracuje s 3D tiskem již 12 let. Nyní se rozhodl realizovat pět let starý nápad a vytvořil prototyp velmi levného zařízení pro kovové materiály. Prototyp nevyužívá ke zhotovení modelu

Argentinský inženýr Gastón Accardi pracuje s 3D tiskem již 12 let. Nyní se rozhodl realizovat pět let starý nápad a vytvořil prototyp velmi levného zařízení pro kovové materiály.

Prototyp nevyužívá ke zhotovení modelu laseru, stereolitografie ani vlákna, ale je založen na elektrochemické reakci – galvanizování. Využívá zdroje energie a dvou elektrod, z nichž jedna je připojena k části, na kterou se nanáší kov, druhá je připojena ke zdroji kovu, který je nanášen. Potřebuje pouze zdroj energie a elektricky vodivý roztok.

3D tiskárna založená na principu galvanického pokovování tiskne vodové a polovodivé materiály. Foto: 3dprint.com
Zařízení založené na principu galvanického pokovování „tiskne“ vodivé a polovodivé materiály. Foto: 3dprint.com

V několika vrstvách lze nanášet slitiny vodivé i polovodivé, jako jsou titan, zlato, platina, ocel, nikl, chrom nebo bronz. Výhodou je, že samotný tisk je velmi levný. Na videu můžete vidět prototyp zařízení, která Gastóna údajně nestál více než dva dolary.

Současnou nevýhodou prototypu je pomalý tisk. Gastón hledá investory, kteří pomohou vyvinout konstrukční provedení tiskárny tak, aby se mohlo uplatnit v praxi.

Další článek: Renishaw AM250 Metal tiskne zubní implantáty